Bekendmaking
Beleidsregels Sleutelpas gemeente Leiderdorp 2026
Het college van burgemeester en wethouders van gemeente Leiderdorp,
Gelet op de wettelijke grondslag(en) van:
- 1.
- 2.
- 3.
overwegende, dat het college van burgemeester en wethouders (hierna het college):
- •
- •
besluit vast te stellen de beleidsregels Sleutelpas gemeente Leiderdorp 2026.
Het College zet met de Sociale Agenda 2023 in op het verbeteren van de participatie van alle inwoners en daarnaast gelijke kansen. Bij dit laatste is als nadere uitwerking op 31 maart 2025 het beleidsplan tegen armoede “Een brug naar betere kansen” 2025 vastgesteld door de gemeenteraad waarbij de Sleutelpas als instrument is opgenomen om hieraan bij te dragen. De gemeenteraad heeft op 31 maart 2025 de kaders vastgesteld voor deelname aan de Sleutelpas.
De Sleutelpas is gratis beschikbaar voor inwoners met een inkomen tot 130% van het sociaal minimum en tegen betaling beschikbaar voor inwoners met een inkomen boven de 130% van het sociaal minimum. Deze beleidsregels zijn slechts van toepassing op de gratis Sleutelpas. Eventuele minimaregelingen die gekoppeld worden aan de Sleutelpas behouden een eigen inkomensgrens.
In deze beleidsregels staan verschillende begrippen die zijn bedoeld om de leesbaarheid van de beleidsregels te vergroten. Zo staat de term ‘gemeente’ bijvoorbeeld voor het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Leiderdorp.
Artikel 1.1. Begripsomschrijvingen
In deze beleidsregels wordt verstaan onder:
- a.
- b.
- c.
- d.
Kind: de minderjarige (tot 18 jaar) die op moment van aanvraag op hetzelfde adres woont als de rechthebbende en voor wie kinderbijslag wordt ontvangen zoals bedoeld in de Algemene Kinderbijslagwet, of zal worden ontvangen vanaf het eerstvolgende kwartaal of het pleegkind waarvoor een pleegkindvergoeding wordt ontvangen. Onder kind wordt ook verstaan het kind dat staat ingeschreven in een instelling voor Jeugdhulp met verblijf en op dat adres is ingeschreven in de basis Registratie Personen (BRP).
- e.
- f.
- g.
- h.
- i.
- j.
Artikel 1.2 Uitvoering Sleutelpas
De Sleutelpas wordt uitgevoerd door een externe organisatie, BS&F, in opdracht van de gemeente Leiden waar de gemeente Leiderdorp samen mee optrekt. BS&F zorgt voor het toekennen en verstrekken van de Sleutelpas, maar ook het contact met inwoners en samenwerkingspartners en het aanbieden van een aantrekkelijk aanbod. Het college mandateert BS&F voor deze taken en heeft via de gemeente Leiden een verwerkersovereenkomst met BS&F afgesloten waarin afspraken zijn gemaakt over het gebruik van gegevens van inwoners.
Het college heeft BS&F gemandateerd om de Sleutelpas ambtshalve toe te kennen, besluiten te nemen in relatie tot de Sleutelpas en het uitvoeren van de inkomenstoets op basis van de aanvragen. Afspraken hierover zijn opgenomen in een verwerkersovereenkomst met BS&F.
Hoofdstuk 2. Rechthebbenden Sleutelpas
Inwoners met een laag inkomen kunnen de Sleutelpas gratis ontvangen. In dit hoofdstuk leggen we uit wie hiervoor in aanmerking komen. Voor de Sleutelpas geldt een inkomensgrens. Hier kan de gemeente van afwijken als iemand zich in een schuldhulpverleningstraject bevindt. De exacte voorwaarden hiervoor worden uitgelegd in dit hoofdstuk.
Om in aanmerking te komen voor de Sleutelpas dient de inwoner op de datum van aanvraag:
- a.
- b.
- c.
- d.
Voor de Sleutelpas wordt een onderscheid gemaakt tussen een pas voor kinderen (tot 18 jaar) en volwassenen (vanaf 18 jaar). De leeftijd van de pashouder wordt bepaald op de startdatum van het sleutelpasjaar.
Met ten laste komende kinderen (punt d) worden kinderen bedoeld die bij de ouder of verzorger wonen en financieel afhankelijk zijn. Dit betekent dat zij geen of weinig eigen inkomen hebben en dat de ouder zorgt voor hun dagelijkse kosten, zoals eten, kleding en school. De Sleutelpas wordt ook verstrekt aan deze kinderen als de ouder aan de voorwaarden voldoet. Zo zorgen we ervoor dat ook kinderen in gezinnen met een laag inkomen kunnen meedoen.
Artikel 2.2 Uitsluitingsbepalingen
Een aantal inwoners is uitgesloten om een aanvraag te doen voor een Sleutelpas, dat zijn:
- a.
- b.
- c.
Inwoners die uit Rijkskas bekostigd onderwijs volgen en in verband daarmee aanspraak kunnen maken op studiefinanciering op grond van de Wet studiefinanciering 2000 of de Wet tegemoetkoming onderwijsbijdrage en schoolkosten, tenzij deze persoon zorgt draagt over een ten laste komend kind en het gezinsinkomen niet meer bedraagt dan 130% van het sociaal minimum.
- d.
Inwoners met de nationaliteit van een andere lidstaat van de Europese Unie die uitsluitend in Nederland verblijven met het oog op studie en daarbij geen duurzaam verblijfsperspectief of economische binding met Nederland hebben, zoals loondienst of zelfstandig ondernemerschap, tenzij deze persoon zorgdraagt voor een ten laste komend kind en het gezinsinkomen niet meer bedraagt dan 130% van het sociaal minimum.
- e.
Inwoners die in Nederland verblijven met als primair doel het volgen van onderwijs op basis van een verblijfsvergunning met verblijfsdoel ‘studie’, tenzij sprake is van een duurzaam verblijfsperspectief of zorg voor een ten laste komend kind en het gezinsinkomen niet meer bedraagt dan 130% van het sociaal minimum.
De regeling is bedoeld voor inwoners met een structureel laag inkomen, die weinig toegang hebben tot andere voorzieningen. Daarom zijn bepaalde groepen uitgesloten van het recht op een Sleutelpas. Dit heeft te maken met hun verblijfsstatus, detentie, onderwijspositie of inkomenssituatie.
De uitsluitingen zijn gebaseerd op de volgende overwegingen:
- •
- •
- •
- •
In bijzondere gevallen kan van deze uitsluitingsgronden worden afgeweken, als toepassing van de regels leidt tot een onredelijke uitkomst. Dit gebeurt op basis van artikel 4:84 van de Algemene wet bestuursrecht ( Awb ).
Hoofdstuk 3. Ambtshalve toekenning
De gemeente wil aan Leiderdorpers die al bekend zijn bij de gemeente en voldoen aan de voorwaarden, de Sleutelpas ambtshalve toekennen. Dit betekent dat deze personen de pas kosteloos ontvangen en geen aanvraag hoeven te doen, maar de Sleutelpas automatisch ontvangen. We benadrukken dat er een verschil zit tussen het ontvangen van de pas en de koppeling van minimaregelingen zoals in de inleiding omschreven.
Hoofdstuk 4. Aanvragen Sleutelpas
Als een inwoner in aanmerking komt voor de Sleutelpas en de pas niet ambtshalve ontvangt, kan deze persoon een aanvraag doen. Onderstaand schema laat zien hoe het proces van aanvraag tot verstrekking eruitziet.
Een aanvraag wordt digitaal ingediend via de knop “aanvragen” op de Sleutelpas website. De aanvrager vult via deze knop het aanvraagformulier in. Bij de aanvraag moeten de in het aanvraagformulier gevraagde bewijsstukken gevoegd worden. Aanvragers kunnen deze stukken in de aanvraagstraat uploaden.
Hulporganisaties kunnen via de Sleutelpas website een aanvraag doen voor aanvragers die aan de voorwaarden voldoen.
In uitzonderingsituaties kan een papieren aanvraag beschikbaar gesteld worden en kan de aanvraag schriftelijk worden ingediend bij BS&F.
De stukken van de papieren aanvragen kunnen opgestuurd worden naar:
Artikel 4.2 Opvragen bewijsstukken
Bij onvolledige aanvragen wijst BS&F de aanvrager via de mail op de ontbrekende gegevens en/ of bewijsstukken die nodig zijn voor het beoordelen van de aanvraag. Ook wijst BS&F hierbij op een aanlevertermijn van vier weken. Inwoners kunnen de bewijsstukken via een link toevoegen aan de aanvraag.
Als de gegevens niet worden aangeleverd neemt BS&F deze aanvraag niet verder in behandeling en wordt de aanvraag aan het eind van het Sleutelpasjaar buiten behandeling gesteld.
Artikel 4.3. Beoordeling aanvraag
Bij het beoordelen van de aanvraag, kijkt BS&F naar de rechtmatigheid en compleetheid van de aanvraag.
De toetsing van inkomen wordt uitgevoerd door BS&F. Bij de aanvraag moeten de in het aanvraagformulier gevraagde bewijsstukken over inkomen worden meegestuurd. Deze bewijsstukken zijn de basis voor het vaststellen van het inkomen voor beoordeling van het recht op de Sleutelpas.
Het inkomen van de aanvrager worden op de volgende manieren getoetst:
- a.
- b.
- c.
Inkomen van ondernemers (inclusief ZZP’ers): Dit wordt getoetst op basis van de volledige aangifte inkomstenbelasting of vennootschapsbelasting onderneming over het voorafgaande jaar. Winst uit onderneming wordt zien als inkomen (voor belastingaftrek). De privé onttrekkingen worden als vermogen gezien.
Indien de ondernemer niet aan deze voorwaarden kan voldoen, wordt de volledige winst- en verliesrekening over het voorafgaande jaar, dat is opgemaakt door een administratie- of accountantskantoor, opgevraagd. Als ook dit niet mogelijk is, stuurt BS&F de aanvraag door naar de gemeente. De aanvraag kan mogelijk niet in behandeling genomen worden als er onvoldoende financiële gegevens beschikbaar zijn.
Voor het inkomen wordt gekeken naar de drie meest recente maandspecificaties.
Bij een aantal soorten inkomen kan hiervan afgeweken worden en is het voldoende om de meest recente maandspecificatie aan te leveren. Dit is het geval bij de volgende inkomenssoorten:
- •
- •
- •
- •
- •
- •
- •
- •
- •
- •
- •
- •
Hoofdstuk 5. Besluit en bezwaar
Voor zowel de aanvragen van de gratis versie van de Sleutelpas en de ambtshalve verstrekking geldt dat er een besluit wordt genomen en daartegen bezwaar kan worden gemaakt.
De aanvrager ontvangt het besluit per e-mail, met daarin de uitkomst van de beoordeling. De aanvraag wordt binnen 8 weken beoordeeld, tenzij de aanvraag incompleet is. Als de aanvraag incompleet is, wordt de aanvraag pas verder in behandeling genomen als de aanvrager de aanvullende gegevens en/of bewijsstukken heeft aangeleverd.
Als een rechthebbende de Sleutelpas ambtshalve ontvangt, ontvangt deze persoon een brief waarin ze op de hoogte gesteld worden dat hij of zij (en partner en/of gezinsleden) een pas krijgen.
Artikel 5.2 Verstrekken Sleutelpas
De Sleutelpas wordt voor de periode van één sleutelpasjaar toegekend. De Sleutelpas wordt niet automatisch verlengd. Voor rechthebbenden die de Sleutelpas ambtshalve hebben ontvangen, geldt wel dat zij de Sleutelpas opnieuw ontvangen als zij weer aan de voorwaarden van artikel 3.1 voldoen.
De rechthebbende ontvangt het pasnummer digitaal via e-mail. In eerste instantie wordt de pas digitaal verstrekt. Inwoners kunnen ervoor kiezen om een fysieke pas aan te schaffen.
Als een aanvraag Sleutelpas is afgewezen, staat dit in het besluit dat per e-mail is toegezonden. In deze e-mail is een verwijzing opgenomen naar de bezwaarprocedure.
Als de aanvrager het niet eens is met het besluit, dan kan hij of zij binnen zes weken een bezwaar indienen bij de gemeente. Dit geldt ook voor rechthebbenden die de Sleutelpas ambtshalve toegekend hebben gekregen. In het bezwaarschrift kunnen zij aangeven dat zij uit de database gehaald willen worden.