Waarom een herinrichting?
De Heinsiuslaan – Gallaslaan en de Voorhoflaan zijn momenteel 50 km/u straten. De gemeente wil de veiligheid en leefbaarheid hier versterken. Er is hiervoor een plan van aanpak vastgesteld. Bewoners zijn hier ook per brief en in een bijeenkomst over geïnformeerd. In mei 2025 is er een nieuwe wegencategorisering vastgesteld. Dit betekent dat er voor elke weg gekeken is welk doel de weg heeft en welke snelheid daarbij past. Een weg is er bijvoorbeeld om naar een woonerf te rijden of juist voor doorgaand verkeer. Een combinatie kan ook. Dat geldt voor deze wegen, hier past een snelheid van 30 km. Hiervoor moeten we de wegen opnieuw inrichten met bijpassende verkeersmaatregelen. Voor de Voorhoflaan komt daarbij dat sinds de aanleg van de wijk in 1978 deze behoorlijk is verzakt. Om woningen, schuren en gebouwen weer beter bereikbaar en toegankelijker te maken, hogen we de Voorhoflaan en de Bolderikkamp op. Hier nemen we de 30 km verkeersmaatregelen in mee. Zo kost het minder tijd en geld en is er minder overlast.
Maatregelen
Om hier 30 km wegen van te maken zijn verschillende verkeersmaatregelen nodig. Vooral op die plekken waar verkeersdeelnemers moeten opletten. Dan gaat het om plekken waar fietsers en voetgangers oversteken en waar bussen (op de rijbaan) stoppen. Daar is steeds gekozen voor de meest veilige optie voor langzaam verkeer. Zo komen de fietspaden achter de bushaltes langs. En is het uitgangspunt dat zebra’s altijd op een verhoging liggen. Dat vergroot de zichtbaarheid van voetgangers die willen oversteken. De gemeente volgt daarbij landelijke verkeersrichtlijnen en haar eigen regels. Daarbij is zoveel mogelijk gebruik gemaakt van al aanwezige wegkenmerken, zoals de bochten in de Voorhoflaan en de versmalling in de Heinsiuslaan achter de Winkelhof. Gekozen is voor een afwisseling van maatregelen: drempels/plateaus en versmallingen.
Participatie
Bewoners krijgen steeds de gelegenheid om de ontwerpen te bekijken en hierop te reageren. Op de schetsontwerpen konden bewoners reageren in november 2024. De schetsontwerpen voor de Heinsiuslaan/Gallaslaan en Voorhoflaan zijn nu vastgesteld, waarbij waar kon suggesties van bewoners zijn meegenomen. De gemeente heeft van alle vragen en reacties een verslag gemaakt. Voor de herinrichting van de Heinsiuslaan en Gallaslaan is er weer een bewonersavond op dinsdag 3 maart (19:00-20:30 uur op het gemeentehuis). Hier spreken we over de uitkomsten van het kentekenonderzoek en het voorlopig ontwerp. Bewoners ontvangen hiervoor een uitnodiging per brief. Voor de Voorhoflaan zijn extra onderzoeken nodig vanwege de ophoging van de straat. De bewonersavond voor deze straat staat daarom gepland in het tweede kwartaal van 2026. Ook hiervoor worden bewoners per brief uitgenodigd.
